Yükleniyor...

Cha'ya - Galata

Toplam 12711 defa ziyaret edildi
09.30 : 22.30
+90 212 249 8503
merhaba@chayaistanbul.com
Şah Kulu Bostan Sk. No:22 Şahkulu 34421 Beyoğlu / İstanbul

Kategori

Etiket Bulutu

Mühendisliği bıraktı çaycı oldu.

 Çay için ta İngiltere'ye gidip eğitim alan Zeynep Sezen Kadirli, kimya mühendisliğini bitirdi, diplomayı ailesine teslim edip İngiltere'de çay eğitimi aldı. Taksim'de Cha'ya Galata'yı açtı. Nisan 2016'da da Kadıköy şubesini açtı. 8 ülkeden ithal ettiği çayları büyük bir zevkle misafirlerine servis ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu Zeynep Sezer Kadirli tarafından açıldı mekan. Kadirli, daha üniversitedeyken bu işi yapamayacağını anlar, okuldan mezun olur, diplomasını ailesine verip, aşçılık kursuna kaydolur. Ardından stajlar, ünlü şeflerle deneyimler derken, bu işi iyice öğrenir. En son Sheraton'da staj yaptıktan sonra, Orta Asyalı geçmişinin de etkisiyle çayların peşine düşer. En iyi eğitimi de İngiltere'de alacağını düşünerek, yola çıkar. Çayı araştırmak ve var olan bilgilerini geliştirmek için bir yıl İngiltere'de kalır. Çay tadımlarına katılır, eğitimler alır, İngiltere'de çok yaygın olan çay evlerini gezer, tadımlar yapar, notlar alır ve bir gün ülkeye geri döner. Tabi yanında oradan topladığı demlik, bardaklar ve servislerle birlikte. Aldığı sertifikayı da hesaba katarak hemen işe koyulur. Okuldan arkadaşları Osman ve Miray da ona katılır.

Mekânda otuza yakın çay çeşidi bulunuyor. Bunlar 8 farklı ülkeden ithal ediliyor. Sri Lanka, Japonya, Çin, Hindistan'ın 3 farklı bölgesi, Fas, Kenya'dan gelen çaylar orijinal şekliyle demleniyor. 'Ülkemizde sadece siyah çayın önemi var. Bu yüzden bir çay evi açarak, insanlara yeryüzünde çok farklı çeşit çaylarini tatmaya bekliyoruz' diyen Kadirli kısa bir süre sonra Japonya'ya giderek çay eksperi olacak.

TATLI VE KAHVALTI DA VAR

 Çayın yanında kek, kurabiye gibi tatlı isteyenler için tarçınlı havuçlu kek ve kurabiyeler günlük olarak hazırlanıp servis ediliyor. Ev yapımı tatlılarda diğer ortak Miray'ın imzası var. Sabah erkenden gidenler içinse serpme kahvaltı var. Bu kahvaltının yanında sınırsız çay olduğunu belirtmeye gerek yok.

DEMLİKLERİ DE İTHAL

 Bu çay evinde hiçbir çay hazır bekletilmiyor. Siparişten sonra taze taze demleniyor. Demlenen çaylar ahşap servis üzerinde, bir dilim kuru portakal ve çikolatayla servis ediliyor. Mekânda her ülkeden çay var. Seçtiğiniz ülkeye göre serviste getirilen demlikler de değişiyor. Çünkü çaylarla birlikte ülkelerinden demlikleri de getirtiliyor. Darjeeling çayı için Hindistan'dan getirilen demlikle servis yapılırken, yeşil çayların demlikleri Japon porselenlerinden seçiliyor.

TEK BİTKİDEN ÇEŞİTLENİYOR

 İyi bir çay yapmanın püf noktası suyun ısısını ve demleme süresini iyi hesap etmek. Kadirli, 'Dünyadaki tüm çay çeşitleri bir tek bitkiden çeşitleniyor. Bu bitkinin ismi camellies sinensis. Tat farklarını ise yetiştirildiği bölge, yetiştirilme koşulları belirliyor. Yani Rize çayıyla Sri Lanka çayı arasında yetiştirildiği toprak, kurutma türü haricinde bir farklılık yok. Bu yüzden yurt dışından getirilen birçok çay 4 dakikada demlenebiliyor' şeklinde konuşuyor.

MEKANDA HER ÜLKEDEN ÇAY BULUNUYOR

Demlenen çaylar ahşap servis üzerinde, bir dilim kuru portakal ve çikolatayla servis ediliyor.

Kaynak: << http://www.yenisafak.com/yenisafakpazar/muhendisligi-birakti-cayci-oldu-601706 >>

Çevrede Ne Yapsak

Çevrede Nerede Kalsak

Çevrede Ne Yesek

Sokak Görünümü

Fotoğraflar

Soru Sor