Yükleniyor...

Ören - Burhaniye

Toplam 18255 defa ziyaret edildi
Haziran - Ekim

Kategori

Etiket Bulutu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı bir tatil beldesidir, Ören. Kaz dağlarından gelen çam kokulu bol oksijenli havası, ince kumlu, mavi bayraklı plajları, sahile kadar uzanan çam ormanları ile tatilciler için favori bölgelerden biridir. 

Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, tarihi Adramyttion Kenti nedeniyle antik sit ve 150 yaşını aşkın palamut meşesi ağaçları nedeni ile de doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. 1956 yılındaki, planlı kuruluş ve yapılaşması ile bu konuda Türkiye’nin ilk ve örnek tatil beldelerinden birisidirKültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, tarihi Adramyttion Kenti nedeniyle antik sit ve 150 yaşını aşkın palamut meşesi ağaçları nedeni ile de doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. 1956 yılındaki, planlı kuruluş ve yapılaşması ile bu konuda Türkiye’nin ilk ve örnek tatil beldelerinden birisidir

Ağırlıklı olarak yerli turistlere hitap eden bölge başlıca ekonomik faaliyet turizmdir, kültürde ona göre gelişmiştir. Turizm alanında mahallede bulunan yapılar konaklama için açılanmotel ve pansiyonlar ile aile çay bahçesi ve disko gibi eğlence mekanlarıdır. Ören tepe boyunca denize ve kumsala hakim araç trafiğinin olmadığı bir gezi yolu vardır. Beldede gerçekleştirilen Fayton taşımacılığı da diğer bir kültürel ögedir. Beldenin merkez bölgesi bireysel evlerden oluşmakta ise de çevresi yazlık tipi sitelerle çevrilidir. Ayrıca kampçılar için bir kamp alanı da vardır. Sahile bir kayalığın üzerindeki denizkızı heykeli, mahallenin başlıca sembolüdür.

Ege'nin en temiz sularına sahip denizi ve ağaçlarında sincapların yaşadığı yeşil alanları ile doğa harikası bir yerdir.

Çevrede Ne Yapsak

Çevrede Nerede Kalsak

Çevrede Ne Yesek

Sokak Görünümü

Fotoğraflar

Soru Sor